Čaj od lovora protiv kašlja, recept i nuspojave

Čaj od lovora protiv kašlja, recept i nuspojave

Većina ljudi poznaje lovorov list kao uobičajenu biljku koja se koristi u kuvanju. Ali ova kulinarska biljka je takođe poznata po svojim vekovnim lekovitim svojstvima i raznim zdravstvenim prednostima. Čaj od lovorovog lista je dobar izvor vitamina A, vitamina B6 i vitamina C. Ovi nutrijenti doprinose jačanju imunološkog sistema i mogu pomoći u ublažavanju simptoma prehlade i gripa. Sve ovo nas navodi da vam ponudimo recept za čaj od lovora kao i da vam ukažemo na eventualne nuspojave od konzumacije ovog napitka.

Šta je čaj od lovorovog lista ?

Čaj od lovorovog lista je biljni čaj koji se pravi tako što se sveže ili osušeno lišće lovorovog drveta (Laurus nobilis) potopi u vruću vodu. Lovorov list se obično koristi u kuvanju supa, gulaša, marinada ili soseva zbog svog posebnog ukusa i mirisa, ali je takođe i popularan izbor za one koji traže umirujući i opuštajući čaj. Sveži ili sušeni lovorovi listovi imaju dug vek trajanja što ih čini savršenim za sušenje i dugotrajno skladištenje.

Za one koji se bore sa upornim kašljem, čaj od lovorovog lista nudi prirodno olakšanje. Zahvaljujući antitusivnim svojstvima, ovaj čaj pomaže u smirivanju kašlja i opuštanju respiratornih puteva. Ekspektorantna svojstva lovorovog lista takođe doprinose razređivanju sluzi, što olakšava disanje i pruža brzo olakšanje.

Recept za čaj od lovora

Sastojci:

  • 1-2 lovorova lista
  • 1 šolja vode
  • 1 štapić cimeta – po ukusu

Način pripreme:

  • Zagrejte vodu do ključanja;
  • Dodajte listove lovora u čajnik ili šolju;
  • Lišće prelijte vodom;
  • Kuvajte 5 minuta. (Kao i kod većine biljnih čajeva, za jači čaj možete kuvati malo duže, a za slabiji čaj kraće);
  • Procedite listove;
  • Po želji dodajte krišku limuna ili malo mleka;

U čaj od lovora definitivno možete dodati đumbir. Đumbir je poznat po svojim protivupalnim i digestivnim prednostima, što dopunjuje svojstva čaja od lovora. Dodavanje nekoliko kriški svežeg đumbira u čaj može pružiti dodatnu notu ukusa i pojačati terapeutske efekte čaja. Ovo može biti posebno korisno ako koristite čaj za ublažavanje simptoma prehlade ili kašlja, jer đumbir pomaže u smirivanju grla i olakšava disanje.

Čaj od lovora – nuspojave

Da, postoje određene kontraindikacije – nuspojave za ispijanje čaja od lovorovog lista. Iako je čaj od lovorovog lista obično bezbedan kada se konzumira u količinama koje se koriste u kuvanju, postoji nekoliko stvari na koje treba obratiti pažnju:

Konzumiranje celog lista lovora: Celi lovorov list se ne može svariti i može ostati netaknut dok prolazi kroz digestivni sistem. To znači da se može zaglaviti u grlu ili probosti oblogu creva, što je potencijalno opasno.

Trudnoća i dojenje: Nema dovoljno pouzdanih informacija da bi se znalo da li je lovorov list bezbedan za upotrebu u većim količinama kao lek tokom trudnoće ili dojenja. Preporučuje se oprez i držanje količina koje su uobičajene za hranu.

Hirurgija: Lovorov list može usporiti centralni nervni sistem. Kada se kombinuje sa anestezijom i drugim lekovima koji se koriste tokom i nakon operacije, to može previše usporiti centralni nervni sistem. Preporučuje se prestanak upotrebe lovorovog lista kao leka najmanje 2 nedelje pre zakazane operacije.

Interakcije sa lekovima: Velike količine lovorovog lista mogu izazvati pospanost i usporeno disanje. Uzimanje lovorovog lista u velikim količinama sa sedativima može izazvati probleme sa disanjem i/ili previše pospanosti. Takođe,kao nus pojavu, lovorov list može sniziti nivo šećera u krvi što može uticati na lekove za dijabetes.

Uvek je najbolje konsultovati se sa zdravstvenim stručnjakom pre nego što počnete da koristite bilo koji biljni čaj kao lek, posebno ako već uzimate druge lekove ili imate postojeća zdravstvena stanja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *