Kako napraviti mišolovku tj. kako uhvatiti miša?
Kako uhvatiti miša jedno je od čestih pitanja tj. problema sa kojima se susrećemo. Kako napraviti mišolovku jeste pitanje za one ambicioznije. Miševi i pacovi su neke od najdosadnijih štetočina širom sveta. Oni mogu zaraziti sve, od vaše garaže do vaše šupe, tavana, podruma i bilo kog drugog mesta u ili oko vašeg doma.
Ne samo da su pacovi i miševi neprijatni za videti, već su i destruktivni i prenosioci su brojnih bolesti poput salmonele. Ali, koliko god da su ove štetočine nepoželjne, neki vlasnici više vole da koriste humane metode da ih uhvate. Nažalost, u najboljem slučaju, mnoge zamke za miševe i pacove koje se kupuju u prodavnici hvataju samo jednog ili dva glodara istovremeno i nisu od prevelike pomoći kada se suočimo sa velikim brojem istih.
Kada vam miševi zadaju problem, u kratkom roku ih možete uhvatiti/uloviti a ponekad čak i značajno umanjiti njihovu populaciju pomoću mišolovke koja se može koristiti neograničen broj puta. Standardne mišolovke su rešenje za jedno hvatanje i često se pokvare nakon nekoliko upotreba. Jednom kada se aktiviraju, morate menjati mamac ili izvršiti još dodatnih radnji kako bi one nastavile da vrše svoju funkciju. Takođe, da bi bile efikasne, ove zamke treba svakodnevno proveravati.
Kako napraviti mišolovku koja će služiti svrsi, koja ne zahteva stalni nadzor i koja se može koristiti neograničen broj puta?
Pre nego što napravimo ovu zamku za miševe, želimo da razjasnimo kako funkcioniše i kako je najbolje iskoristiti. „Zamke za hvatanje živih miševa“ imaju za cilj da uhvate jednog ili više miševa živih, humano, tako da se oni mogu osloboditi dalje od ljudskih stanova ili drugih prostorija. Ove zamke su humane alternative zamkama i električnim mišolovkama. Međutim, ove zamke će biti smrtonosne za miševe ako se ostave bez nadzora na duži period, pa preporučujemo da ih proveravate dva puta nedeljno. U suprotnom, završićete sa kantom mrtvih miševa. Kada ih uhvatite, trebalo bi odmah da deponujete sve miševe. Štaviše, kada puštate miševe, obavezno to učinite najmanje 100m od mesta gde su bili zarobljeni ili će se brzo vratiti u vaš dom.
Ova „uradi sam“ zamka je najpopularnija, najefikasnija i laka za konstruisanje. Sa pozitivne strane gledano, nećete morati da menjate nijednu komponentu, kao što je slučaj sa nekim drugim mišolovkama. Da biste napravili ovu mišolovku, potreban vam je sledeći materijal:
- Kanta za vodu, smeće ili drugi visoki kontejner
- Komad drveta
- Žičana vešalica za garderobu ili komad čelične žice odgovarajuće dužine
- Prazna limenka piva ili soka
- Makaze za lim
- Klešta i čekić
- Ručna bušilica sa burgijom 3mm (poželjno ona dizajnirana za metal)
- Puter od kikirikija
Postupak pravljenja mišolovke:
- Bušilicom izbušite dve male, paralelne rupe, jednu na vrhu limenke a drugu na dnu
- Sa par makaza za lim, uklonite gornji deo žičane vešalice
- Odmotajte vešalicu dok ne postane ravna žica
- Ukoliko koristite drugi komad čelične žice gledajte da je ispravite uz pomoć čekića na nekoj čvrstoj i ravnoj površini
- Provucite žicu kroz rupe u konzervi. Ako se uradi ispravno, konzerva bi se trebala slobodno okretati
- Napravite dve male rupe na suprotnim stranama duž vrha kante
- Provucite žicu i kroz te rupe. Limenku bi trebalo da imate okačenu u sredini kante, sa nekoliko centimetara žice koja viri sa njenih strana
- Uz pomoć klešta savijte krajeve žice nadole tako da ne može da se izvuče
- Nanesite puter od kikirikija na konzervu (Nemojte dodavati previše putera od kikirikija)
- Dodajte dva ili tri litre vode u kantu
- Postavite štap ili dva sa svake strane kante da omogućite miševima lak pristup.
- Postavite zamku na mesto gde se miševi često gnezde ili se na mesto gde ih najčešće viđate
Vaša mišolovka je sada spremna za rad.
Ova zamka ima nekoliko prednosti u odnosu na ostale. Prvo, veća je verovatnoća da će miševi upasti u nju jer je puter od kikirikija u visini očiju i malo je na „dohvat ruke“. Miševi obično mogu doći do putera od kikirikija rastezanjem ili pažljivim hodanjem po žici, ali će pasti kada stave svoju težinu na rotirajuću konzervu. Drugo, možete rastaviti zamku tako što ćete savijati žice unazad i izvući konzervu iz centra, omogućavajući vam da „istresete“ miševe na drugo mesto i kasnije ponovo koristite zamku bez zamene delova.