Održavanje bazena – Saveti za početnike

Održavanje bazena – Saveti za početnike

Održavanje bazena jeste jedna od ključnih stvari ukoliko ste vlasnik istog. Bazen je popularno mesto za okupljanje porodice i prijatelja tokom celog leta. Da bi boravak pored bazena i u njemu uvek bio prijatan neophodno je čišćenje bazena i njegovo redovno održavanje. Zato se isplati naučiti i razumeti koje su to ključne stvari za održavanje bazena, bez obzira da li imate podzemni ili nadzemni bazen.

Kada znate kako vaš bazen funkcioniše, najbolje načine da se o njemu brinete i kako da ih planirate, bićete spremni da rešite skoro svaki potencijalni problem.

Osnovne čišćenja bazena

Svaki tip bazena ima sledeće komponente kojima je potrebna redovna nega. Tu spadaju:

1. Voda u bazenu

Voda u vašem bazenu je ključna za trajnu sreću i uživanje u čarima koje bazen pruža. Održavanje čiste vode i njena povremena zamena štiti Vas i vašu porodicu od zagađivača i potencijalne zaraze.

Pumpu za vodu držite u pogonu oko 8 do 12 sati svakog dana, u zavisnosti od veličine Vašeg bazena. Cirkulacija vode pomaže u sprečavanju rasta algi i bakterija, a propuštanje vode kroz filtere bazena pomaže u hvatanju zagađivača i drugih čestica. Plus, dobra cirkulacija meša i raspršuje hemikalije po celom sistemu.

Čista voda i uravnotežena hemija u njoj su ključ za održavanje bazena. Uspostavite nedeljnu rutinu čišćenja i dodajte sredstvo za čišćenje bazena prema uputstvu proizvođača. Redovan tretman rešava i sprečava mnoge probleme. Testirajte pH vrednost vode i količinu hlora u vodi bazena. Tretirajte, ako je potrebno na nedeljnom nivou. Uradite dodatni tretman ako se dogode neke od sledećih situacija:

  • Veoma jake kiše i oluje sa vetrom
  • Voda lošeg mirisa
  • Ekstremno visoke temperature
  • Rast algi
  • Mutna, „ljigava“ voda

Proverite pH vrednost vode pomoću kompleta za testiranje. Uronite test traku u vodu i uporedite je sa grafikonom. Očitavanje pH vam govori koliko je kisela voda u vašem bazenu. Držite ovu vrednost pod kontrolom kako biste sprečili zamućenu vodu, pa čak i iritaciju očiju. pH treba da bude između 7,2 i 7,6. Koristite pojačivač ili smanjivač pH u skladu sa uputstvima da biste podesili pH.

Oprez

Ne zaboravite da koristite hemikalije za bazen tačno prema uputstvima. Pridržavajte se svih mera predostrožnosti za skladištenje, kao i upotrebu zaštitne opreme i odeće.

2. Unutrašnjost (korito) bazena

Zidovi vaše obloge za bazen su u stalnom kontaktu sa vodom iz bazena i svime što u nju ulazi. Održavanje ovih površina u dobrom stanju i bez algi, buđi i ostataka pomoći će da vaš bazen bude čist i bezbedan.

Ako su cirkulacija vode i hemijski tretman odgovarajući, već ste znatno olakšali čišćenje bazena. Ali, mehaničko čišćenje i ribanje Vam i dalje ne gine. Osnovni alati koji će vam trebati su:

  • Mrežica za bazen
  • Četka za bazen
  • Usisivač za bazen (opciono)

I majka priroda i ljudi koji koriste vaš bazen unose u vaš bazen razne vrste nečistoća, od lišća, buđi do ostataka od šampona, parfema i proizvoda za kosu. Dodajte rizike od bakterijske kontaminacije i čišćenje vašeg bazena postaje apsolutno suštinski deo bezbednog plivanja.

Četkajte i mehanički sakupljajte nečistoće (usisavajte) bazen najmanje jednom nedeljno. Ovo će produžiti životni vek filtera za vodu, a zidovi bazena će biti čisti. Pasta od sode bikarbone deluje posebno dobro kao osnovno sredstvo za čišćenje koje neće oštetiti delikatne pločice ili vinilnu oblogu dok ih ribate.

Automatski čistač bazena može značajno smanjiti vreme čišćenja bazena. Neće eliminisati potrebu za redovnim čišćenjem i četkanjem, ali će olakšati oba zadatka, oslobađajući vas da provodite vreme uživajući u bazenu umesto da ga čistite.

3. Sistem cevi, creva i filtera bazena

Srce vašeg bazena jeste pumpa koja pokreće cirkulaciju vode. Pumpa za bazen crpi vodu i pokreće cirkulaciju vode u sistemu, kao što vaše srce radi sa krvlju. Filter za bazen čisti prljavštinu i druge zagađivače iz vode.

Redovno čišćenje i zamena filtera vašeg bazena je jedna trećina posla(koja uključuje cirkulaciju, filtraciju i hemiju) za savršen bazen. Učestalost čišćenja filtera za bazen zavisi od toga koliko često ga koristite. Proverite uputstva proizvođača filtera da biste saznali koliko često treba da ga ispirate.

Neki znaci upozorenja uključuju pojavu neprirodnog mirisa bazena, začepljen odvod i neefikasno čišćenje cevi i creva. Ako vaš bazen ima filter uložak, u zavisnosti od njegove veličine, moraćete da ga čistite. Proverite uputstva proizvođača filtera da biste saznali koliko često treba da ga ispirate.

Povratno ispiranje, postupak preokretanja protoka vode kroz vaš filter, takođe bi trebalo da se odvija mesečno da bi se filter delimično očistio između sezonskog i potpunog servisa. Ova konkretna akcija uklanja ostatke koji su možda ostali zarobljeni u filteru i bezbedno ga ispira.

Ne postoje dva ista bazena i bez sumnje ćete se susresti sa izazovima održavanja specifičnim za vaš bazen kako vreme bude odmicalo. Ali ako ste dobro razumeli ove komponente održavanja bazena, bićete dobro opremljeni da se suočite sa većinom izazova.

Photo by Karol Chomka on Unsplash

One thought on “Održavanje bazena – Saveti za početnike

  1. Повратни пинг: Kako sprečiti osip od znoja ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *