Ujedi komaraca zaista mogu postati noćna mora
Verujem da ne postoji niko među nama koga bar jednom u životu nisu iznervirali ujedi komaraca. Meta ovih napasnika postajemo iz brojnih razloga kao što su miris, temperatura, vlaga i sl. Pojedine insekte najviše privlače bakterije ili znoj a neke druge pak privlači ugljen-dioksid ili određena vrsta mirisa.
Ujedi komaraca mogu biti sprečeni na razne načine a najbolje se pokazala preventiva. Ukoliko u vašem dvorištu ili bližoj okolini kuće postoje neke barice, močvare ili drugi oblici stajeće vode potrebno je da ih isušite ili zatrpate jer su upravo takva mesta raj za komarce i druge insekte. Međutim, ipak najsigurnija metoda protiv ujeda komaraca jeste korišćenje zaštite u vidu repelenata koji efikasno odbijaju ove napasnike. U današnje vreme postoje brojni repelenti protiv ujeda komaraca i oni sadrže hemikalije DEET ili pikaridin kao osnovne aktivne sastojke. Ali postoji više prirodnih repelenata ali i drugih metoda protiv komaraca koji takođe mogu biti efikasni.
Izbegavajte šetnju prirodom u svitanje i sumrak
Ujedi komaraca su najčešći u ranim jutarnjim i ranim večernjim satima, iako su neke vrste komaraca zapravo aktivne tokom celog dana. U tom slučaju najbolje bi bilo da izbegavate rad u vašem dvorištu ili bašti tokom jutarnjih i večernjih sati. Upravo to su periodi dana kada su komarci najaktivniji a ujedi komaraca najbrojniji.
Uklonite stajaću vodu iz Vaše okoline
Svi već sigurno dobro znamo da se komarci u značajnijem broju okupljaju oko vodenih površina. Već sama ta činjenica nam govori da je potrebno rešiti se svih nepotrebnih “stajaćih” voda u dvorištu ili na terasi tj. vode koja dugo stoji u kantama ili drugim posudama za npr. zalivanje vrta. Ono što je činjenica da tako nešto nije uvek moguće učiniti jer postoje i druga mesta iz kojih voda ne otiče ili sporo isparava. Šta učiniti u tom slučaju? Jednostavno rešenje jeste kafa, koja se sipa u predmetnu vodu. Pozitivan efekat se dešava zahvaljujući činjenici da većina insekata izbegava vodu koja deluje zaprljano. Ukoliko se neki komarci i osmele da se približe takvoj vodi, neće dugo poživeti zbog kofeina koji ona u sebi sadrži.
Ujedi komaraca mogu se sprečiti i uz pomoć etarskog ulja lavande
Zdrobljeni cvetovi lavande proizvode miris i ulje koji mogu da oteraju komarce. Lavanda je poznata kao biljka koja poseduje antiseptičke, analgetičke kao i antifungalne osobine. Pored efekta sprečavanja ujeda komaraca, etarsko ulje lavande ima i korisnu osobinu da umiruje upaljenu kožu. Poznato je da je ulje ove biljke jeste jedino ulje koje može da se aplikuje direktno na kožu bez da ga morate razblažiti. Takođe je poznato da je bezbedno za primenu i kod dece. U širem smislu etarsko ulje lavande se još primenjuje kod lečenja nesanice, respiratornih tegoba, poboljšanja imuniteta.
I ventilatori su efikasno sredstvo
Ukoliko Vas komarci uznemiravaju i u zatvorenom prostoru aktivirajte nekoliko manjih, rotirajućih ventilatora u njemu. Istu metodu možete koristiti i na svom tremu, terasi ili u dvorištu ukoliko budete želeli da malo posedite na na njima bez da Vam komarci zadaju muke. Ventilatori će Vam pomoći da oduvate komarce dalje od sebe, a i da se rashladite.
Napravite svoju zamku za komarce
Zamka za komarce nije nešto što je teško napraviti. Iako izgleda jednostavno ona predstavlja zaista efikasno sredstvo zaštite od komaraca. Ono što je potrebno za njenu izradu jeste plastična flaša, makaze i nešto što će namamiti insekte, poput voćnog soka ili sirćeta. Flašu presecite na pola, u nju naspite mamac do polovine, a zatim gornji, odsečeni deo, ubacite u donji, sa okrenutim grlićem prema dnu. Vaša zamka za komarce je gotova i spremna za upotrebu. Ujedi komaraca postaće prošlost. Srećno.